Želví skořápky a krunýře

Želvy se vyskytují na většině kontinentů včetně Severní a Jižní Ameriky, Afriky, Asie a Evropy, stejně jako části Indonésie, Madagaskaru a Galapág. Vyvinuli se k životu na řídkých skalnatých ostrovech uprostřed oceánu, bujných džunglích v Amazonii, pouštích v Africe a studených stepích Ruska. To vše při nošení velkých a těžkých klenutých mušlí z kosti na zádech. Některé želvy se živí vegetací a trávou, jiné se živí ovocem a mršinami. Některé želvy budou v rámci pestré stravy honit i drobný hmyz a plže.

m

Nejviditelnější částí želvy je její velký klenutý a obvykle jasně zbarvený krunýř. Želví krunýř je skupina kostí, které jsou spojeny dohromady viditelnými stehy. Tyto kosti tvoří horní a spodní polovinu skořápky známé jako krunýř a plastron. Krunýř je spojen s hrudním košem a páteří želvy a slouží k ochraně těchto pomalu se pohybujících zvířat před predátory a přírodními živly. Toto stejné zařízení používané pro ochranu způsobilo zánik mnoha želv, protože jsou loveny a zabíjeny pro použití jejich krunýřů lidmi.

Před mnoha lety námořníci procházející Galapágskými ostrovy způsobili vyhynutí některých druhů želv obrovských tím, že je sbírali jako potravu. Želvy bylo snadné chytit a naložit na loď, kde by vydržely měsíce a poskytovaly čerstvé maso námořníkům na moři. Ve stejné době byly želvy v Asii a Indii shromažďovány a zabíjeny za použití jejich krásných krunýřů při výrobě hřebenů, obrouček brýlí a jiných ozdobných ozdob. Použití plastů hodně přispělo k omezení tohoto ničení želv, stejně jako přijetí četných ochranných zákonů určených k zastavení eradikace druhů želv. Dnes se termín želví krunýř používá k popisu směsi černých, hnědých a žlutých barev, které se běžně vyskytují u želv vyzařovaných a hvězdicových.

m

Tato krásná dlouhověká stvoření mohou strávit celý svůj život na stejně malé ploše nebo se toulat na velké vzdálenosti, když hledají potravu, partnery a území, kde by si vytvořili vlastní. Želvy v zajetí se díky své roztomilé osobnosti a nekonečné zvědavosti rychle stanou součástí domácnosti. Pokud uvažujete o koupi želvy na prodej, měli byste si vždy nejprve udělat průzkum.