Těžba bitcoinů – potvrzení virtuální transakce

Virtuální měna se stala moderním trendem dnešní doby a kromě provádění internetových transakcí v této měně můžete virtuální měnu nejen nakupovat, investovat, ale také těžit.

Mezi první a nejznámější virtuální měnu či jinak zvanou kryptoměnu patří Bitcoin zkratkou BTC. Jedná se o digitální měnu, která je decentralizovaná a působí na internetovém trhu od roku 2009. Na svědomí jí má jedinec nebo skupina jedinců vystupující pod jménem Satoshi Nakamoto.
čip

Pro začátečníka je nejvýstižnější popsání jako zcela jednoduché internetové bankovnictví s tím rozdílem, že používáte pro ukládání elektronickou peněženku.

Tím se dostáváme k tomu, jak takovou virtuální měnu získat. Takže si ujasníme, jak probíhá těžba bitcoinů.

S tímto výrazem se nejčastěji setkáte v anglické podobě mining. S tím souvisí těžař neboli miner, který používá PC neboli těžební stroj a specializovaný SW k těžení. Těžaři jsou seskupení v tzv. těžebním poolu, protože vytěžit bitcoiny samostatně je téměř nemožné a hlavně finančně náročné.

Těžba probíhá hledáním bloků. Bloky obsahují soubor transakcí, které byly úspěšné a potvrzené. Tyto bloky jsou zpracované tzv. hash funkcí což je velice dlouhé číslo. Těžaři hledají blok s nízkým hashem a po nalezení získají odměnu, Tato odměna se rozdělí mezi všechny těžaře a další odměnou jsou poplatky za transakce.
bitcoin a vrtule

Aby bylo vše pod kontrolou, tak se bloky vedou v tzv. blockchainu což je něco jako účetní kniha. Tady jsou veškeré údaje o provedených transakcích, které kdy proběhly.

Dále se setkáte s pojmem bitcoinová síť. Minery tvoří uzly, které zastávají důležité funkce. Například generují nové transakce a zároveň je sdělují síti a také stahují a ověřují starší bloky. Tato síť se nedá poškodit, bitcoiny nelze padělat.

Digitální měna nespadá pod žádnou banku ani stát a můžete jí změnit za měnu klasickou kdekoliv ve světě.