Efektivní vyhledávání zdrojů pro závěrečné práce

Bakalářka, diplomka, disertace a jiné studentské práce vyžadují spoustu času stráveného vyhledáváním relevantních zdrojů. Jakmile je získáte, není už takový problém práci napsat. Je to základ každého výzkumu a proto by se neměl podceňovat.

notebook, mobil a káva
Tvorba klíčových slov

Zásadní pro vyhledávání odborných knih a článků je tvorba klíčových slov, jejich kombinace ovlivňuje počet nalezených výsledků. Pro tvorbu klíčových slov je možné využít slovník synonym Tezaurus. Jakmile si zvolíte klíčová slova, můžete je mezi sebou kombinovat pomocí tzv. booleanovských operátorů. Jejich použitím dojde k zúžení nebo rozšíření vyhledávacího dotazu a vy tím získáte co nejpřesnější výsledky.


Kde hledat

Při výběru zdroje je třeba dbát na to, aby byl pravdivý a důvěryhodný. Velmi záleží na tom, odkud zdroj čerpáte. Většina studentů používá pro vyhledávání především Google. Tento vyhledávač vám pomůže udělat si přibližnou představu o tématu, ale abyste získali relevantní zdroje pro svou práci, je vhodné využít konkrétnějších databáze. Pokud lpíte na Googlu, doporučuji publikace vyhledávat přes Google scholar. Je to kvalitní vyhledávač odborných textů, ve kterém se dají nastavit různé filtry, abyste zúžili seznam výsledků. Velmi nápomocné jsou citační rejstříky, jako je Web of Science nebo Scopus. Sice zde nenajdete plné texty, ale disponují obsáhlým přehledem citací, díky kterým se student dostane k relevantním zdrojům.
knihy v polici
Nejste první ani poslední člověk, který píše závěrečnou práci. Proto doporučuji navštívit stránky theses.cz. Jedná se o obsáhlou databázi závěrečných prací. Vzhledem k tomu, že každá práce musí obsahovat seznam použité literatury, využijte toho a nechte se inspirovat zdroji, ze kterých čerpali ostatní kolegové.
Nezapomínejte na akademické knihovny! Mají přístup do spousty databází. Stačí se zaregistrovat a získáte ho taky. Na webových stránkách daných knihoven si prohlédněte, jaké databáze si která předplácí. Některé jsou zaměřené na techniku, jiné třeba na ekonomii. Velkou výhodou pro vás je, že vyhledávat v těchto databázích můžete i z domova, není nutné být fyzicky v knihovně.