Domov pro bezpečí našich dětí


Jsme šťastni, když se nám narodí zdravé dítě. A víme, že pro něj uděláme cokoliv, jen aby se mu nic nestalo. Miminko, které jen leží, tak starosti a péče o něj je jiná. Ale když dítě – batole začne lézt a poté se naučí chodit, máme co dělat, abychom ho uhlídali.
zabalené novorozeně
V tomto období zjistíme, že v našem bytě je pro dítě plno nástrah, které mohou zavinit ošklivý úraz. Ano, můžeme často použít dětskou ohrádku, kde dítě bude v bezpečí, když například budeme vařit a nechceme, aby se nám naše ratolest motala pod nohami.

Nejenom dětský pokoj, ale i kuchyň a ostatní místnosti ve kterých se pohybujeme, všude musíme počítat s tím, že naše dítě bude tam, kde vy a snad i rychleji.
kulatý stolek
Vyjmenujeme nejčastější nástrahy, při kterých děti mohou přijít k úrazu. Abychom tomu předešli, stačí zainvestovat jen několik stokorun. Pamatujte, že to stojí zato.

Ostré hrany u stolů, komod, skříní a i jiného nábytku zaoblíme speciálními krytkami ve výšce dětské hlavy.
Bezpečná podlahová krytina – nesmí klouzat, koberec volíme pouze s krátkým vlasem, pokud je koberec kusový, zespodu nalepíme oboustranou kobercovou pásku, aby se o hranu nedalo zabrknout nebo ho podložíme protiskluzovou podložkou.
Schodiště v bytě zabezpečíme zábranou (malá dvířka nebo branka).
Hrany schodůpolepíme zespodu pěnovou páskou.
Speciální zámečkyproti otevření dvířek a zásuvek nám zajistí, že dítě si dvířka nebo zásuvku samo neotevře. Zámečky se snadno instalují i demontují.
Okolo kamen nebo otevřeného krbu postavíme na čas malouohrádku.
Plochou televizinebo lehčí skříňky můžeme před převržením zezadu zabezpečit nastavitelnými pásy.
Na stůl a konferenční stolek nedáváme ubrus, aby dítě na sebe nic nemohlo stáhnout. Pokud na stůl budeme pokládat např. šálky, talíře, tak je nebudeme pokládat ke kraji stolu. Musí být tak daleko, aby dítě na ně nemohlo dosáhnout.
Hrnce, kastróly, talíře a šálky s horkou tekutinou pokládáme vždy mimo dosah dětských rukou!
Speciální uzávěr klíče na dveřích zabrání tomu, aby si dítě samo otevřelo dveře.
Ochrany elektrických zásuvek jsou velmi důležité! Všude dáme na ně kryt.
– Pád z okna je velkým nebezpečím. Okna i dveře zajistíme zarážkami, které fixují pootevření okna. Dítě okno neotevře a ani si nepřiskřípne prsty.
Zarážka do dveří udrží dveře otevřené, dítě si nemůže přivřít prsty. Dveřní panty přikryje samolepící zábrana, kterou připevníme na veřeje.

Chraňme zdraví našich dětí, chraňme je před úrazem především doma.