Kartušová nebo písková? Jak vybrat vhodnou filtraci k bazénu?

Vybíráte si bazén na svou zahradu? Ke každému bazénu ale musíte vybrat i filtraci, bez které se prostě neobejdete. Jaká je ta nejlepší a nejvýkonnější?

Kartušová nebo písková? Jak vybrat vhodnou filtraci k bazénu?

Pokud si přejete mít na zahradě bazén, je třeba jej vybrat vhodně a také jej doplnit o vhodné zařízení, které se postará o to, aby voda v bazénu byla čistá. K tomu slouží bazénové filtrace, a bez té se skutečně neobejdete. Jak vybrat vhodnou filtraci právě k vašemu bazénu? Podle čeho je dobré se orientovat?

voda v bazénu

Jak velký máte bazén?

U výběru filtrace záleží na tom, jaký máte bazén, tedy konkrétně, jak jej máte velký. Mnoho lidí si myslí, že i když si pořídí menší nadzemní bazén s menším objemem vody, zvládnou to i bez filtrace, ale to je mylná představa a můžete být velmi překvapení. Každá voda v bazénu se velmi rychle kazí a to zejména v teplém počasí, filtraci tak zjednodušeně řečeno nepotřebujete pouze v případě, že máte na zahradě malý dětský bazének, kde je jen pár litrů vody. Jinak je filtrace nutná vždy.

Na menší zahrady je lepší volit nadzemní bazény, které mají zpravidla i menší objem a vody v nich není příliš, ale i tak je nutné pořídit si filtraci. Vodu totiž napustíte jen na začátku sezóny a až po ní ji budete vypouštět, po celou dobu je nutné využít k čištění nejen tablety a chemii na ošetření vody ale i dobrou filtraci. Podle toho, kolik vody v bazénu je, podle toho, jak je bazén velký, pak volte i samotnou filtraci.

bazén na zahradě

Kartuš nebo písek?

Můžete volit mezi pískovou a kartušovou filtrací. Kartušové filtrace jsou levnější, hodí se pro menší bazény, právě pro ty nadzemní, které mají menší objem vody, než bazény zapuštěné a velké. Kartušové filtrace totiž nemají příliš velký výkon, menší bazény ale dokážou docela obstojně vyčistit. U kartušových filtrací ale musíte měnit a čistit filtr, což může být náročnější.

Pískové filtrace mají větší výkon a navíc písek, který v nich je, a který vodu čistí a filtruje, se nemusí měnit tak často, stačí i jednou za rok nebo dva. Pořizovací cena je sice vyšší, ale určitě se to vyplatí, výkon je totiž s kartušovou filtrací nesrovnatelný. Pískové filtrace se hodí pro větší bazény a je i zde rozdíl v tom, jak velký bazén vlastně máte. Ty lepší pískové filtrace už jsou skutečně silné, jako třena písková filtrace Combo Master Chlorito.

Když pořídíte dobrou a výkonnou filtraci, ušetříte si hodně starostí s péčí o vodu.