Kam se hodí solární sprchy na zahradu

Solární sprchy jsou jedním z příkladů, jak využít sluneční energii zdarma v náš prospěch. Můžeme se na tomto jednoduchém technickém zařízení přesvědčit o tom, že to nejcennější nám matka příroda poskytuje zdarma, anebo s vynaložením minimálního úsilí – světlo a teplo ze slunce, pitnou vodu, plody ovoce a zeleniny, obiloviny, luštěniny, ořechy a semena, atp.dívka v bazénu.jpg
Principu ohřevu vody slunečními paprsky využívali lidé již před staletími, voda se zahřívala v římských akvaduktech, ve starověkém Egyptě bylo slunce dokonce považováno za jedno z božstev. Primitivní solární sprchu můžete také zahlédnout ve filmu Kulový blesk, kde se svými vynálezy prezentuje Ladislav Smoljak.
Ovšem první skutečně sofistikované výrobky se na náš trh začaly dodávat poměrně nedávno. Jedná se o zásobníky na pitnou nebo užitkovou vodu s vtokovým a odtokovým ventilem, sprchovací růžicí, případně směsnou baterií. Slunce vodu ohřívá v zásobníku, přičemž její teplota může za několik hodin dosáhnout zhruba 45 stupňů Celsia.

Na osprchování stačí již 30 litrový zásobník

Výrobky se liší zpravidla objemem zásobníku a také příslušenstvím, jako je např. směsná baterie nebo ventil pro oplachování chodidel. Zásobníky na 10 litrů jsou určeny jen pro umývání rukou a osvěžení obličeje, 30 litrů vody pak již vystačí na kratší sprchování pro jednu osobu a nejčastěji volený objem 40 litrů zhruba na patnáctiminutové osprchování. hotelový bazén.jpg
Solární sprchy na zahradu Eshop Techneco.cz jsou víceúčelové, hodí se pro hygienickou očistu těla před vstupem do bazénu a velmi často si je lidé pořizují jako zdroj teplé vody pro umývání při práci na zahradním pozemku, nebo pro osvěžení při sportu, což přijde vhod zvláště v teplých letních dnech. Jejich cena není vysoká a navíc se tato investice vrátí v úspoře za ohřev vody. Je zkrátka škoda nevyužít sluneční energii, zvláště tam, kam dopadají sluneční paprsky po celý den, a kde není příliš větrno.