Na tohle není zcela jasná odpověď. Kromě věku a plemena záleží ještě i na zdravotním stavu psa. V obecné rovině platí, že kvalitní krmivo by mělo obsahovat hlavně živočišné proteiny v obsahu 50 až 60 procent. K tomu se musí připočítat určité množství živočišných tuků jako zdroje energie. Vápník a fosfor jsou další důležité prvky, které musí být vyrovnané v poměru ke psu. Co se týká štěňat, tak tam musí být správný poměr vápníku a fosforu a k tomu odpovídající množství vitamínu D.

pejsek a kočička

Tyto dva prvky jsou důležité nejen pro tvorbu kostí a zubů, ale také aby fungovaly určité orgány. Aby tělo mohlo všechno využívat naplno, tak prostě ten vitamín D potřebuje, jelikož prvky udržuje v rozpuštěném stavu. Někdy však bývá s vitamínem D problém, protože je ho v některém krmivu nedostatek. Nejlepší zaopatřit si krmivo, na které je štěně zvyklé už u chovatele. Musí se také dávat pozor na překrmování, to je chyba všech majitelů, protože zvířata přecpávají až k obezitě.
roztomilý pejsek

Když je více bílkovin, tak to sice urychlí vývoj měkkých tkání, ale zase se nesprávně vyvíjejí kosti, šlachy a vazy, a to může vést k růstovým nemocem kostí, jenž velmi bolí. Dávkování je uvedeno vždy na obalech krmiva. Jestliže pes vydává více energie, tak je možné mu klidně přidat, jelikož pokud běhá, tak rychleji spálí energii. U kastrovaných psů je to pro změnu naopak. Po kastraci jim hrozí obezita, čili příjem bílkovin a tuků je třeba podávat v omezené formě.

V podstatě se začnou dávat menší porce a omezí se pamlsky a mělo by to být v pořádku. Jediný problém nastává, když pes loudí a drtivá většina páníčků to nevydrží a dá další dávku. Další jsou pejsci, kteří už mají stáří. Tam se musí dávat pozor na klouby, mimo jiné. Tito psi potřebují správný poměr živin. Jelikož se už hýbou o dost méně než v mládí, tak by měli dostávat granule, které mají menší množství bílkovin a tuků, aby neztloustli.

Na druhé straně potřebují více vitamínů a stopových prvků. I když psi ve všeobecnosti loudí na páníčkovi jídlo, tak to, co jí lidi, by dostávat neměl. Udává se, že když chcete psovi přilepšit, tak mu můžete dát lžičku kvalitního bílého jogurtu. Může být i kuřecí maso, nesolené a nekořeněné, kousek lososa, ten je zdrojem omega 3 a 6 nenasycených mastných kyselin, jenž jsou důležité pro kvalitu kůže a srsti, fungující metabolismus a také pro zdravé orgány.

Brokolice, mrkve a jablko může být také, ale to psi příliš rádi nemají. Ovšem co psi milují a přilepšuje se tím, tak jsou psí konzervy. Tady je vidět, že pes potřebuje něco jiného v závislosti na věku a kondici. Samozřejmě jsou to loudilové a je velmi těžké psím očím odolat. Jsou známi případy, že na Vánoce páníčkové dávali psům cukroví a museli s nimi k veterináři.